1st Baltic Pulmonary Hypertension Conference

April 23, 2016 Riga 

2016.gada 23.aprīlī Rīgā notika Baltijas pirmā Pulmonārās Hipertensijas konference, kura vienkopus pulcēja Eiropas vadošos Pulmonārās hipertensijas speciālistus, lai dalītos pieredzē un zināšanās par šīs retās slimības diagnostikas un ārstēšanas iespējām.

Konferences dalībnieki bija ne vien starptautisku atzinību ieguvuši profesori un praktizējoši ārsti (galvenokārt - kardiologi, pulmonologi, ģimenes ārsti, internisti), bet arī jaunie speciālisti un medicīnas studenti, kopumā vairāk kā 250 dalībnieki no 16 valstīm.

Konferences lektoru plašā programma bija veltīta un noderīga gan ģimenes ārstiem un topošajiem speciālistiem, raksturojot saslimšanas simptomus un atkarībā no simptomiem nepieciešamos diagnostiskos izmeklējumus, gan pulmonālās hipertensijas speciālistiem – informējot par dažādām ārstēšanas iespējām – gan medikamentozām, gan ķirurģiskām.

Konferences ietvaros tika pārrunātas arī sadarbības iespējas starp trim Baltijas valstīm – Lietuvu, Latviju un Igauniju, lai veicinātu ne vien zināšanu apmaiņu, bet, kopīgi sadarbojoties un apvienojot resursus, veicinātu reto slimību pacientu veselības aprūpes pieejamību, kā arī vienota reģistra veidošanu un datu apmaiņu.

Lai arī Pulmonārā hipertensija ir reta saslimšana, Latvijā jau vairāk kā 200 cilvēkiem ir diagnosticēta šī saslimšana. Ņemot vērā apgrūtināto diagnostiku, patiesais pacientu skaits Latvijā varētu būt vēl lielāks.

Pulmonālā hipertensija ir sindroms, kuru raksturo asinsspiediena paaugstināšanās plaušu artērijās un jo augstāks spiediens ir plaušu artērijās, jo smagāk jāstrādā sirdij. Rezultātā ir traucēta organisma apgāde ar skābekli. Slimības simptomi ir nespecifiski un sākotnēji to bieži jauc ar citām sirds, plaušu vai hematoloģiskām saslimšanām. Biežākie simptomi ir elpas trūkums, hronisks nogurums, sāpes krūtīs, sirdsklauves, ģīboņi, lūpu zilgana nokrāsa. Nespecifiskie simptomi apgrūtina un novēlo diagnostiku. Pulmonālā Hipertensija var skart cilvēkus jebkurā vecumā – gan pieaugušos, gan bērnus. 

Konferences rīkotājs:  Reto slimību izpētes fonds sadarbībā ar Rīgas Stradiņa Universitāti. 

Konferences programma: 1st_PH_Baltic_Programme.pdf
Poster sesijas tēžu krājums: 1st_PH_Baltic_Abstract.pdf